: 24.01.2005 ,
Ora 20:51:19

Posta e luli   : luli_prishtinali@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

luli  prej prishtina kishte kėto mbresa
Mos mendo
Se e kam
Lehtė
Mos kujto
se nuk vuaj
pėr ty
Si mund
tė largoj
nga zemra
se prap je aty
Ndoshta
njė ditė
mė largohesh nga
Zemra
ajo ditė do tė jetė
kur marė
frymarjen e fundit
por prap do mbetesh
me mua
se me shpirt
TĖ DUA

 


: 24.01.2005 ,
Ora 10:29:38

Posta e KIMETJA   : [Keine E-Mail]

dhe [keine Homepage]

KIMETJA  prej GERMONIA kishte kėto mbresa
MIRDITA TE XHIDHVE SI JENI, E PRESHENDES KRET BESJANEN.DHE FAMILIEN TIME ( HOXHA) NGA PERANI E PRESHENDES SHUM TUNG TUNG KIMETJA

 


: 23.01.2005 ,
Ora 00:34:56

Posta e hatiqe   : hatiqesweet@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

hatiqe  prej ch kishte kėto mbresa
tung nga tiqja nga swet jav uroi festen te gjith shqiptarve edhe posaqerisht llapijonve edhe epershendes vllaun tim nakun nga podujeva

 


: 23.01.2005 ,
Ora 00:30:49

Posta e besmi   : besi_800@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

besmi  prej llapi kishte kėto mbresa
tung ju pershendes te gjith llapijanet edhe familjen tim ne llap edhe posaqerisht epershedes agjin bedri selmani qe mka mar malli me pa tung nga besi ch

 


: 21.01.2005 ,
Ora 20:16:12

Posta e shaban   : fzekaj@bluewin.ch

dhe [keine Homepage]

shaban  prej chiasso kishte kėto mbresa
pershendetje te sinqerta miqet e mi....

 


: 20.01.2005 ,
Ora 17:31:50

Posta e BAKIA   : baki7@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

BAKIA  prej Nga Podujeva kishte kėto mbresa
Ju pershendes te gjithve jeni ma ta miret po ma se shumtti e pershendes vllaqkon tim alin je mea i miri te perqafoj shum tung te gjithve ...

 


: 20.01.2005 ,
Ora 13:36:09

Posta e bona   : [Keine E-Mail]

dhe [keine Homepage]

bona  prej ger kishte kėto mbresa
pershendetje te ghith llapijanve dhe urime festen e bajramit kalofshi mire

 


: 18.01.2005 ,
Ora 14:33:59

Posta e hssime   : [Keine E-Mail]

dhe http://wwwhasime.com

hssime  prej nga danimarka kishte kėto mbresa
mire dita kosova imee dashur e pa harruar kurr ne jeten time urime ju qoft festa e kurban bajramitte gjith muslimanve shqiptar kudo qe jan edhe familes time gimolli ne podujev edhe familes sogojeva ne podujev tung kosova ime e dashur diten e mire kosove

 


: 18.01.2005 ,
Ora 14:23:03

Posta e hasime gimolli   : wwwhasime@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

hasime gimolli  prej nga danimarkahasime .com kishte kėto mbresa
une jam hasime gimollinga danimarka e pershendes familen time gimooli qe gjendet ne podujev edhe familen e bashkshortit tim sogojeva ne podujev edhe llapiant kudo qe jan tung nena ime e dashur elife uka gimolli qe gjendet ne podujev e pershendes shum se e dua shum ne jeten time qe 6vite nuk e kam pa nene time te dashur tung edhe ja uroj festen kurban bajramit familes time qe gjendet ne podujev urime edhe ni her edhe paqi fate edhe lumturi ne jete edhe familes sogojeva ja uroj festen e kurban bajramite tung kosova ime edhe urime ju qofte bajrami te gjith muslimanve shqiptar qe jan ne kosove edhe zoti e bekofte kosoven tung tung

 


: 17.01.2005 ,
Ora 12:18:01

Posta e Sejdi   : sveseli@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

Sejdi  prej Prishtinė kishte kėto mbresa
POPULLI I KOSOVĖS PRAKTIKISHT ĖSHTĖ PA UDHĖHEQĖS

Sjelljet e deritanishme tė disa segmenteve ndėrkombėtare, tė cilat u instaluan nė pėrbėrje tė administratės sė UNMIK-ut, tė KFOR-it dhe tė OSBE-sė, kanė dhėnė prova tė mjaftueshme pėr tė nxjerrė pėrfundime tė qėndrueshme, se politika e disa qarqeve ndėrkombėtare, sidomos e disa shteteve evroperėndimore karshi tė drejtave tė natyrshme tė shqiptarėve, ka mbetur po ajo e vjetra.
U provua me vepra konkrete se politika e disa qarqeve ndėrkombėtare, tė cilat na hiqen si mostra tė “demokracisė” mė tė avancuar, karshi edhe tė drejtave tona jetike pėr tė jetuar tė lirė dhe dinjitozė nė trojet tona etnike, ka mbetur po ajo hileqarja, po ajo shpirtkatilja, po ajo prosllavja, thėnė shkurt po ajo antishqiptarja e kohės sė oto-bismarkėve.
Ende pa pėrfunduar Lufta jonė e armatosur ēlirimtare, nėn Flamurin e Famėmadhes Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, tė cilėn u detyruam ta bėjmė kundėr pushtuesėve fashizoid serbo-sllavė, nga qarqe tė njohura tė “demokracive” ndėrkombėtare, ishin hartuar shumė projekte kundėrshqiptare, thėnė thjesht, si dhe nė tė kaluarėn proserbe.
“Ne kėrkonim tė bindnim shqiptarėt e moderuar, duke nxitur dialogun me Beogradin, qė kish pėr qėllim rivendosjen e autonomisė sė Kosovės, dhe nuk donim qė UĒK-ja tė gjente mbėshtetje nė botė.” Madeleine Albright- Autobiografia, fq.443
Nė kėto projekte ishin planėzuar deri nė detaje, tė gjitha veprimet tė cilat do tė ndėrmirreshin, natyrisht nėn vellon e ndihmės “miqėsore” , qė pushteti nė trojet e ēliruara shqiptare tė mos mirrej pėr asnjė ēmim nga ish-pjestarėt e UĒK-sė.
“...Nėse kjo gjė do tė ndodhte dhe goditjet do t’i largonin forcat serbe nga provinca, Hubert Vsdrine dhe Robin Cook-u dėshironin tė siguroheshin se njė forcė paqėruajtėse e udhėhequr nga NAATO-ja do tė autorizohej tė zinte vendin e tyre. Ndryshe evropianėt druheshin se mos pushteti nė Kosovė do tė mirrej nga UĒK-ja” , M.A. Autobiografia, fq.459
Nė bazė tė sjelljeve tė pėrfaqėsuesėve tė kėtyre qarqeve ndėrkombėtare, tė ngarkuar me detyra tė pėrgjegjėsisė sė lartė nė kuadėr tė administratės unmikistaneze, KFOR-it, OSBE-sė, mund tė nxirret njė pėrfundim, besoj i qėndrueshėm, se realizimi i projekteve antishqiptare, ka qenė i planėzuar tė bėhet nė disa etapa kohore.

Etapa e parė:

Realizimi i separateve mė prioritare tė kėtyre projekteve djallėzore, fillojė ende pa pėrfunduar lufta nė Kosovė dhe njėkohėsisht me fillimin e lansimit tė idesė pėr mbajtjen e Konferencės nė Rambuje.
Mė duket e tepėrt qė nė kuadėr tė kėtij shkrimi tė mirrem me Konferencėn e Rambujesė, sepse epilogu i saj dihet, ashtu siē edhe dihet kush dhe sa fitoi nga kjo Konferencė.
Megjithatė duhet theksuar, se Rezuluta famoze 1244 e KS tė OKB-sė, u pėrpilua duke u mbėshtetur nė Marrėveshjen e Rambujesė, nėse ajo letėrnxirrje mund tė quhet e tillė, ngase fillimisht ajo nuk ėshtė nėnshkruar nga tė dyja palėt ndėrluftuese. Nė fakt kjo letėrnxirrje fillimisht u nėnshkrua vetėm nga pala shqiptare dhe “garantuesit” ndėrkombėtar, me 18 mars 1999. Gjithashtu dihet, se me pėrjashtim tė disa pjestarėve tė delegacionit shqiptar (tė pėrzgjedhur nga qarqe “miqėsore” ndėrkombėtare), pjesa tjetėr e delagacionit kėtė letėrnxirrje e firmosi nėn presionin dhe kėrcėnimet e skajshėme tė qarqeve tė njohura evroperėndimore tradicionalisht proserbe, me nė krye me nikoqirin e kėsaj konference.
Vetė fakti, se kėtė letėrnxirrje tė cillėn e sollėn nė Beograd dy emisarėt e diplomacisė ndėrkombėtare, doajenėt Ahtisari dhe Ēernomerdin, nė prag tė pėrfundimit tė fushatės ajrore tė NATO-s kundėr RFJ-sė, me 3 qershor 1999, e nėnshkruajti Kasapi i Ballkanit dhe e ratifikojė menjėherė “Skupshtina” e Serbisė, ėshtė prova kruciale se fituesit kryesor nga Konferenca e Rambujesė, ishin qarqet proserbe, pra fashistėt serbo-ēetnik.

Etapa e dytė:

Menjėherė pas Marrėveshjes sė Kumanovės, forcat e NATO-s filluanė tė invadonin Kosovėn. Invadimit tė forcave tė NATO-s u parapriu, okupimi i Aeroportit Prishtina, nga forcat ruse, nė pėrbėrje tė SFOR-it, pėrkundėr zhurmės sa pėr sy e faqe, tė NATO-s. Them, sa pėr sy dhe faqe, ngase kjo zhurmė ishte pjesė e skenarit, sipas marrėveshjes paraprake, qė forcat ruse tė futeshin nė Aeroportin Prishtina, pėr tė evakuar armėt strategjike, tė cilat ia kishin dhėnė Serbisė, pėr qėllime strategjike, nėse eskalon situata nė terren.
Nuk ishte rastėsi, as lejimi i solldateskės serbo-ēetnike qė tė tėrhiqej, bashkė me krejt arsenalin luftarak dhe administratėn kolonialiste, drejt Serbisė, nėn mbrojtjen e drejtpėrdrejt tė ushtarėve tė KFOR-t.
Sipas Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė dhe Marrėveshjes sė Kumanovės, si forcat e armatosura ashtu dhe administrata e pushtuesit gjakatar serbo-ēetnik duhej tė largoheshin nga territori i Kosovės. Por, ndodhi e kundėrta, njė pjesė e forcave tė armatosura dhe e administratės serbo-ēetnike, u strehua nėpėr enklavat serbe, tė krijuara me ndihmėn dhe nėn pėrkujdesjen e KFOR-it dhe UNMIK-ut, si p.sh. nė Graēanicė me rrethinė, nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, Zveēan, Albanik, Z.Potok, Shtėrpcė... Pėr pasojė, nė kėto enklava serbe, funksionon edhe sot pushteti i Serbisė, me tė gjitha segmentet e tij. Pra, realisht ¾ e teritorit tė Kosovės, nuk adminitrohen nga UNMIK-u dhe as nga tė ashtuquajturat IPVQ.
Kėshtu, qarqet e njohura ndėrkombėtare i pėrmbushėn me efikasitet tė plotė, atė pjesė tė planeve tė tyre proserbe, duke shfrytėzuar me dinakrinė e dhelprės, besimin e shqiptarėve tė shprehur me eufori ndaj “aleatėve” tė fortė, si dhe servilizmin e qyqarllukun e njė pjese tė politikanėve vendor.

Etapa e tretė:

Menjėherė pas pėrmbushjes me sukses tė plotė, tė njė pjese tė planeve tė tyre proserbe, “aleatėt” tanė, filluanė me pėrmbushjen e pjesės tjetėr tė planeve tė tyre djallėzore.
Menjėherė pas shpėrndarjes sė Qeverisė sė Pėrkohshme tė Kosovės, e demobilizuanė UĒK-nė, duke krijuar TMK-nė, njė strukturė as mish as peshk dhe me njė numėr simbolik tė pjestarėve. Kėshtu, me kėto veprime, de jure dhe de fakto i defakto

 


: 15.01.2005 ,
Ora 11:29:39

Posta e aid   : pinki_minki@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

aid  prej PODUJEVA kishte kėto mbresa
Ju pershendes te gjithve,dhe ju uroj te gjitha te mirat ne jet tung nga une AIDI KOMUNA E PODUJEVES ESHT KOMUNA MA E MIRA QE EGZISTON NE KOSOVO.TUNG

 


: 14.01.2005 ,
Ora 13:45:47

Posta e BAKI   : baki7@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

BAKI  prej Prej LLapit kishte kėto mbresa
Bakia ju pershendet te gjithve ana e nban shqiptaret kah jan e ju uron festen e KURBAN BAJRAMITte gjith besimtarve te fes islame te vetmes fe te pranuar nge ZOTII.

 


: 13.01.2005 ,
Ora 21:01:05

Posta e Bona   : [Keine E-Mail]

dhe [keine Homepage]

Bona  prej Besiane jetoj ne ger. kishte kėto mbresa
ju pershendes te gjithve dhe ju uroj qe ky vit te jet i mbar per te gjith shqipetaret kudo qe jan. pershendetje nga gjermanija veqanerisht llapin venlindjen time te bukur tung

 


: 10.01.2005 ,
Ora 12:57:54

Posta e Naim Restelica   : nr24hour@freenet.de

dhe [keine Homepage]

Naim Restelica  prej gjermanija kishte kėto mbresa
Vit i sukseseve per te gjithe shqiptaret ne bot gezuar 2005

 


: 08.01.2005 ,
Ora 22:13:48

Posta e MEHMETI   : miftari@t-online.de

dhe [keine Homepage]

MEHMETI  prej GJERMANIJA kishte kėto mbresa
pershendes fam.Miftari nga LLAPI DHE TE GJITHE SHQIPETAREVE QE UDHETOJNE PER NE HAGJ JU UROJ RRUGE TE MBARE DHE ZOTI I SHPERBLEFT ME XHENET DHE TE GJITHE ATA QE NDIHMOJNE.

 


: 07.01.2005 ,
Ora 23:09:20

Posta e Naser Plakolli   : drplakolli@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

Naser Plakolli  prej Letanci,Podujeva kishte kėto mbresa
u,befasova per te mire,por jo teper!Ju lumte ,vazhdoni, mos u ndalni!
Pershendetje, urime me rastin e vitit te ri 2005, suksese ne te ardhmen ,ju deshiron Naser Plakolli mjek kirurg, me familje.

 


: 06.01.2005 ,
Ora 15:24:35

Posta e arta   : arbenita_10@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

arta  prej besiane kishte kėto mbresa
Ju pershendes dhe ju uroi te gjitha te mirat!E degjuat mbreme bacen Adem ju kisha lut ta kuptoni qart dhe te shihni se sa bukur i komentonte realitetin se ne llapjanet kemi nevoje per keshilla dhe sugjerime.

 


: 05.01.2005 ,
Ora 16:41:15

Posta e liridon bilalli   : doni1990@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

liridon bilalli  prej podujeva kishte kėto mbresa
ju pershendes , jeni me te miret vetem vazhdoni keshtu .
asgje skam per te shyuar tjeter vetem desha te ju pershendes

 


: 02.01.2005 ,
Ora 02:28:03

Posta e Remzi   : remzi44@bluewin.ch

dhe [keine Homepage]

Remzi  prej Nga sonvilieri i zvicres kishte kėto mbresa
juroj te gjidhve Llapianve vitin e ri dhe keshtu qe Kosova te nihet si shtete i pavarur se kosova e meriton.ashtu edhe juve libri ju uroi shum suksese ne kite vit 2005.pershendes edhe familjen time nga podujeva dhe nga dumnica ter familjen SELMANI

 


: 01.01.2005 ,
Ora 22:31:41

Posta e Dona   : dona_f232@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

Dona  prej Altenstadt kishte kėto mbresa
tung jav uroj te gjithve llapianve vitin e ri. e pershendes familjen tim nga gllamnik the perani. Gjyshes time Hyres Rushiti nga gllamniku ja uroj 70 vjetorin e lindjes qe e du shum.
tung kalofshi mir nga dona prej gjermanie

 


: 01.01.2005 ,
Ora 22:26:52

Posta e besarta   : besa_A@hotmail.de

dhe [keine Homepage]

besarta  prej Frankfurti kishte kėto mbresa
Tung. Urime viti ri te gjithve nga llapi dhe fat e lumturi ne jet. E pershendes familjen time Rushiti nga Gllamnik qe i DU SHUM shum shum the kurr nuk ju harroj ciao nga besarta kalofshi mir

 


: 01.01.2005 ,
Ora 01:50:56

Posta e arta   : arbenita_10@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

arta  prej Prishtine kishte kėto mbresa
U uroi vitin e ri posaqerisht atij z.Sejdi i cili ishte shume vizionar dhe analist njekohesisht, andaj deshiroi qe ky vit t/i vetedijesoi edhe shume sejda te tjere andaj u u roi suksese.

 


: 01.01.2005 ,
Ora 01:13:39

Posta e luli   : [Keine E-Mail]

dhe [keine Homepage]

luli  prej Frankfurti kishte kėto mbresa
Urime Urime Viti I ri 2005 te gjithve nga llapi po sa qerisht familjes RUSHITI nga Gllamniku

 


: 30.12.2004 ,
Ora 09:54:53

Posta e BESI   : [Keine E-Mail]

dhe [keine Homepage]

BESI  prej BESIANA kishte kėto mbresa
JU PERSHENDES TE GJITHVE JA UROJ TE GJITHVE NIVIT TE MBAR RRNOFT SHQIPERIA E BASHKUAR URIME URIME 2005 SELAM LKQK PARTIA MA E FORT NE KOSOVE

 


: 29.12.2004 ,
Ora 14:08:48

Posta e Sejdi   : sveseli@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

Sejdi  prej Prishtinė kishte kėto mbresa


Pritėshi dhe gėzofshi edhe shumė vite tjera!

Nė kėtė ndėrrim tė moteve i bashkohem dėshirave tė tė gjithė atyre atėmemėdhetarėve, tė cilėt mendojnė dhe veprojnė shqip, qė Viti i Ri 2005, tė jetė viti i pėrbashkimit tė sinqert tė potencialit mendor dhe veprues tė shqiptarėve pėrreth
FLAMURIT KOMBĖTAR
TĖ VENDOSUR PĖR REALIZIMIN E PLOTĖ TĖ AMANETIT TĖ DĖSHMORĖVE TĖ KOMBIT!


Sejdi
 

 


: 29.12.2004 ,
Ora 14:07:43

Posta e Sejdi   : sveseli@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

Sejdi  prej Prishtinė kishte kėto mbresa
"PAANĖSIA" E EVROPĖRENDIMORĖVE KARSHI TĖ DREJTĖS SĖ POPUJVE PĖR VETĖVENDOSJE

“Asnjėri nuk ėshtė mė tepėr skllav, se sa ai qė mendon se ėshtė i lirė, pa qenė i lirė”
GĖTE

Qysh prej momentit tė fillimit tė luftės sė armatosur ēlirimtare, tė cilėn e bėnė shqiptarėt nėn Flamurin e Famėmadhės Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, qarqe tė njohura evroperėndimore tė dėshmuara si mike tradicionale tė pan-sllavizmit, pra edhe tė Serbisė, tė mbėshtetura edhe nga “ariu” i Sibirit u rimobilizuan dhe intensifikuan veprimet e tyre, nė shėrbim tė pengimit tė ēlirimit dhe tė ribashkimit tė popullit shqiptar nė njė shtet tė vetėm kombėtar. Kėshtu qė nuk lanė gurė pa luajtur pėr tė penguar shqiptarėt nė realizimin e tė drejtave tė tyre tė ligjėshme.Pokėshtu tė njėjtat veprime u ndėrmorėn edhe me rastin e Luginės sė Preshevės dhe Luginės sė Vardarit, nga po tė njėjtat qarqe.
Ėshtė e ēuditshme, por ėshtė e vėrtetė, sepse e vėrteta ėshtė ēėshtje e ēuditshme..., do tė thoshte Bajroni!
Synimet antishqiptare tė kėtyre qarqeve proserbe, filluanė tė profilizohen, tė lėshojnė shtat dhe tė rriten me shėndet tė plotė, qyshė nga veprimet e para tė administratės ndėrkombėtare (UNMIK-ut) dhe tė “paqėruajtėsve” tė udhėhequr nga NATO-ja, tė instaluar nė Kosovė, pas 12 qershorit 1999
Sjellja e ekipeve tė “ekspertėve” evropėrendimorė tė instaluara nė Kosovė, nė kuadėr tė UNMIK-ut dhe KFOR-it, me origjinė nga OSBE-ja dhe BE-ja, janė dėshmia mė e mirė dhe mė e qėndrueshme, se tė ashtuquajturat demokraci evroperėndimore, nė raport me tė drejtat e popujve pėr vetėvendosje, as pėr sė afėrmi nuk janė tė tilla, ēfarė deklarohen se janė.
Pėr kėto 5 vjetė, qė kur janė nė Kosovė, kėto qarqeve tė caktuara tė “demokracive”evroperėndimore, kanė dhėnė mjaft argumente politike, finansiare, legjislative e ekzekutive, tė cilat janė nė kundėrshti tė plotė me parimet e mirėfillta tė njė sistemi demokratik, ēfarė kanė dėshirė t’u besohet se e pėrfaqėsojnė, apo qė duanė t’i ndihmojnė kosovarėt pėr t’a ndėrtuar. Bile, sa i pėrket parimeve “demokratike” qė i ushtrojnė nė vepėr, as qė e vlenė tė krahasohen me atė ēfarė ngėrthen nė vete nocioni demokraci, sepse pasqyra mė e mirė e tyre janė sjelljet dhe veprimet e pėrfaqėsuesėve tė zgjedhur tė saj, tė cilėt janė e kundėrta e saj.
Qėllimet e shumė veprimeve jo tė rastėsishme i kėtyre qarqeve, ēdoherė nė dėm tė interesave tė ligjėshme tė shqiptarėve, kam drojen se drejtuesit e “politikės” tonė kombėtare, nuk i kanė kuptuar apo nuk po duanė t’i kuptojnė drejt dhe mirė. Pasi qė nuk ėshtė hera e parė qė shqiptarėt pėrballen me kėto sjellje prej njerkės shpirt katile tė kėtyre qarqeve, andaj edhe ėshtė e kuptueshme arsyeja edhe e sjelljeve tė sotme. Thjeshtė, zgjidhja e drejtė dhe pėrfundimtare e ēėshtjes kombėtare tė shqiptarėve, do tė rrezikonte shumė interesa tė dobiēit tė kėtyre qarqeve-Serbisė, sepse ēlirimi dhe ribashkimi i shqiparėve nė njė shtet tė vetėm kombėtar, do tė eliminonte pėrfundimisht nga hapėsira e Ballkanit njė epokė tė errėt, pozitėn dominuese tė interesave tė sllavėve dhe tė miqėve tė tyre tradicional, nė dėm tė interesave jetike tė popujve tė tij autokton. Deri, te njė pėrfundim i tillė nuk ėshtė vėshtirė pėr tė ardhur, mjafton qė tė mirren nė konsideratė kėto *****kteristika: potenciali i madh njerėzor, shkalla e lartė e shtimit natyror, shkalla e lartė e arsimimit, mosha shumė e re e shqiptarėve, si dhe burimet e mėdha minerare tė truallit tė tyre amėtar.
Edhepse, shkalla e ndėrgjegjėsimit tė shqiptarėve pėr domosdoshmėrinė e jetėsimit tė aspiratės sė tyre tė drejtė njerėzore dhe kombėtare, ėshtė nė ringritje, megjithatė nuk mund tė pranohet se ajo e ka arritur shkallėn e knaqėshme. Por, mund tė konstatohet me knaqėsi, se ky ndryshim kualitativ nė ndėrgjegjen kolektive shqiptare, kohėve tė fundit ka filluar t’i zgjojė klanet antishqiptare nga ėndėrra e tyre e vjetėruar evropiane. Ato kanė filluar tė kuptojnė pėrfundimisht njė tė vėrtetė tė madhe, edhepse tė pa kėndėshme pėr shpirtin e tyre hileqar, se kėsaj rradhe nė hesapet e tyre karshi interesave njerėzore dhe kombėtare tė shqiptarėve, janė mashtruar shumė keq. Ato kanė filluar tė binden, se shqiptarėt nuk do ta pranojnė kurrėn e kurrės, qė nė dėm tė tė sotmės dhe tė ardhmės sė tyre, tė futen nė ēfarėdo forme tė krijesave tė rijetėsuara, tė ngjashme me Traktatin famėkeq tė Versajės, i cili i kishte mė shumė se pėgjysmuar trojet e tyre etnike.
Me siguri, kjo vėndosmėri nė rritje e popullit shqiptar pėr tė zgjidhur drejt dhe pėrfundimisht ēėshtjen e tij kombėtare, i ka vėnė nė pozitė tė vėshtirė diplomacitė dhe qarqet ushtarake ndėrkombėtare, duke i vėnė para njė problemi shumė serioz, ndaj tė cilit janė tė detyruara tė marrin qėndrime tė qarta.
Thjesht, kjo vendosmėri nė rritje e popullit shqiptar i ka vėnė para njė dileme shumė tė rėndė, si diplomacitė ashtu edhe qarqet ushtarake ndėrkombėtare:
-Nėse e pranojnė kėrkesėn e shqiptarėve pėr vetėvendosje, me siguri do t'i rrezikonin interesat e tyre politike, ekonomike dhe ushtarake me rėndėsi strategjike, si nė shumicėn e vendeve sllave ashtu dhe tek miqėt e tyre.
-Nėse nuk u pranohet kjo kėrkesė e drejtė e shqiptarėve, frikėsohen me plotė arsye, sepse e kanė tė qartė se ata janė tė vendosur, qė pėr realizimin e plotė tė drejtave tė tyre njerėzore dhe kombėtare, tė pėrdorin tė gjitha mjetet e domosdoshme dhe tė lejuara nga dokumentat relevante ndėrkombėtare. Kjo nėnkupton, se pėr realizimin e tė drejtės sė tyre njerėzore dhe kombėtare, nėse u imponohet, shqiptarėt nuk do tė hezitonin qė t’i referohen prap, pėrkundėr dėshirės sė tyre edhe luftės sė armatosur ēlirimtare. Pra, kjo vendosmėri nė rritje e shqiptarėve pėr realizimin e tė drejtės sė tyre, i ka sjellur nė pozicion tė vėshtirė, nė rend tė parė diplomacitė evroperėndimore. Kur dihet, se Evropa Plakė nuk ėshtė e gatshme pėr t’u konfrontuar ushtarakisht me shqiptarėt, pėr qėllimet e pengimit

 


: 28.12.2004 ,
Ora 22:06:54

Posta e Mirsim   : albamirsim@albamirsim.cjb.net

dhe http://www.barcoleta.cjb.net

Mirsim  prej [Keine Ortsangabe] kishte kėto mbresa
Tė nderuar vizitorė dhe antarė tė kėtij Forumi, une kam nderė qė tė ju prezantojė njė webfaqe dhe forum qė i pėrket tėrsishtė humorit. Webfaqja vetem se sa ėshtė publikuar. Momentalishtė tė gjith jan tė lejuar tė shtojnė postime edhe pa pasur nevojen pėr tu antarsuar. Ju po ashtu mundeni qė tė shikoni postimet. Kėto do tė kryptohen sė shpejti. Ju lutem qė tė shkoni nė http://www.barcoleta.cjb.net. Ju faleminderit dhe ju mirėpres.

 


: 27.12.2004 ,
Ora 21:49:17

Posta e shefqet-mehmeti   : shefqetxxx@freenet.de

dhe http://people.freenet.de/shefqet

shefqet-mehmeti  prej gjermani kishte kėto mbresa
pershendes radio vizionin edhe gjith llapin edhe urime viti i ri 2005

 


: 27.12.2004 ,
Ora 14:10:48

Posta e elmi-sogojeva   : [Keine E-Mail]

dhe http://elmia.com

elmi-sogojeva  prej nga danimarka kishte kėto mbresa
une quhem elmi sogojeva jam nga danimarka veq dashta me ja urue vitin e ri 2005 familes time qe gjendet ne podujev familja sogojeva ne bajqin e podujev en ter llapin tim te dashur legjendar ne llapin e zahir pajazitit herojt te madh te llpit ton legjendar urime viti 2005 paqi fat e lumturi ne jet edhe kosova sa ma shpejt mu be pavarsi tung familja ime sogojeva nga llapi i zahir pajazitit

 


: 25.12.2004 ,
Ora 21:00:39

Posta e MEHMETI   : miftari@t-online.de

dhe [keine Homepage]

MEHMETI  prej Dumnice e posht. me banim te perkohshem ne Gjermani kishte kėto mbresa
Pershendetje per te gjithe Shqiptaret posaqerisht pershendetje NURIJA nga PEJA qe lexova mesazhin e saj dhe me pelqeu shum URIME LDK URIME KOSOVE URIME te GJITHE.

 


: 25.12.2004 ,
Ora 15:26:22

Posta e afrim   : af_krasniqi@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

afrim  prej podujeve kishte kėto mbresa
me fat festat u fund vitit ,dhe mbesim me shpresė se viti 2005 do siell mė pak mosmarveshje , dhe me shumė prosperitet

 


: 25.12.2004 ,
Ora 15:23:50

Posta e afrim   : af_krasniqi@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

afrim  prej podujeve kishte kėto mbresa
me fat festat u fund vitit ,dhe mbesim me shpres se viti 2005 do siell mė pak mosmarveshje , dhe me shumė prosperitet

 


: 24.12.2004 ,
Ora 00:58:17

Posta e Remzi Selmani   : remzi44@bluewin.ch

dhe [keine Homepage]

Remzi Selmani  prej Llapi Gjindem ne zvicer kishte kėto mbresa
Pershendes te Gjith Llapiant dhe ju uroje Vitin e Ri 2005 dhe ashtu vllaut tim Bedri Selmani Gezofshe Vitin e Ri 2005.Faliminderit Libri Llapi.Tung

 


: 23.12.2004 ,
Ora 22:32:03

Posta e blerim   : blerimzeqiri2@msn.com

dhe [keine Homepage]

blerim  prej england kishte kėto mbresa
purshendetje te gjiths qshipraret ku do qe jeni ne bote. nje purshendetje te veqante per vendlindjen time Bradashin dhe ju uroj gezuar te gjitha festat e fundvitit. tung tung

 


: 23.12.2004 ,
Ora 22:29:00

Posta e blerim   : blerimzeqiri2@msn.com

dhe [keine Homepage]

blerim  prej england kishte kėto mbresa
purshendetje te gjiths qshipraret ku do qe jeni ne bete. nje purshendetje te veqante per vendlindjen time bradashin dhe ju uroj gezuar te gjitha festat e fumdvitit. tong tung

 


: 23.12.2004 ,
Ora 21:08:55

Posta e nevzati   : nevzat_1@hotmail.com.uk

dhe http://babatinca.com.uk

nevzati  prej london kishte kėto mbresa
edhe une medoj se Teneshdolle i perket llapit e urime festat e fund vitit se fdhf une ja nga llapi e kame jetue plote 18 vite ok tung

 


: 23.12.2004 ,
Ora 14:43:45

Posta e samir   : [Keine E-Mail]

dhe [keine Homepage]

samir  prej podujev_Finland kishte kėto mbresa
pershendetje bashkvendas jam samiri nga Finlanda desha te them nje ndjehem krenar qe rrjedh nga baza e Kosoves podujeva dhe nje mesazh nga un esht tegjithve atje u a uroj njevit me shum suksese.

 


: 22.12.2004 ,
Ora 23:37:33

Posta e ALIU   : llapiani72@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

ALIU  prej Llapit kishte kėto mbresa
Tung labi fshati teneshdolle i perket komunes se Besianes.Perhsendetje te gjith llapjanve dhe urime vitin eri 2005.Tung
 

 


: 22.12.2004 ,
Ora 16:26:23

Posta e arbeni   : blerta_ceku@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

arbeni  prej isha nga podujeva e tash jom ne lugano te zvicres kishte kėto mbresa
jemi nga zvicra ama imillin se po shkoj po ju blej nje gjenerator 1 kv se aj qdo min po ju prishet se jo duhet me ble njo qe nuk eshte i stambollit
 

 


: 20.12.2004 ,
Ora 12:55:26

Posta e Kimetja   : [Keine E-Mail]

dhe [keine Homepage]

Kimetja  prej Germania kishte kėto mbresa
ju preshendes te xhidhve nga Besjana edhe nga Perani. Si jeni,a jeni mir bre Shiptar. une shum mir jam. Une shum e preshendes Peranin kret familien time e preshendes nga Germania prej kimetjes edhe Gezuar vitin e ri 2005. tung tung ju dua shum te xhidhve

 


: 19.12.2004 ,
Ora 17:33:19

Posta e Beba   : [Keine E-Mail]

dhe [keine Homepage]

Beba  prej Frankfurti kishte kėto mbresa
Mirmrama o Kosovar vetem deshta me ju pershendet.Tung tung see you soon

 


: 19.12.2004 ,
Ora 15:08:19

Posta e flamur   : flamuri_188@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

flamur  prej besian kishte kėto mbresa
ju pershendet flamuri jeni ma te miret ne besiane vetem vazhdoni gooooo radio vizioni

 


: 17.12.2004 ,
Ora 16:48:03

Posta e besi_pz   : [Keine E-Mail]

dhe [keine Homepage]

besi_pz  prej prizreni kishte kėto mbresa
Ju pershendes te gjithve pa marr parasysh se prej nga jeni se une nuk i dalloj asnjeri sepse te gjith jemi nga kosova e bukurė...tung nga prizreni

 


: 17.12.2004 ,
Ora 10:32:03

Posta e Rimi   : by_rimistar@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

Rimi  prej Prishtina kishte kėto mbresa
Edhe pse nuk jam llapjan,i due sepse jan te mrekullusheum,ju uroj te gjith llapjanve qe te vazhdojn se jan ma te gjallet ne Kosove dhe jan shum burra ok Gooo lapjan se ma te miret jeni me respekt Rimi per ket faqe

 


: 16.12.2004 ,
Ora 00:53:01

Posta e adnan podvorica   : paci0015@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

adnan podvorica  prej PODUJEVA kishte kėto mbresa
ESHTE NJE IDE SHUM E QELLUARI PERSHENDES TE GJITH ATA QE JU NDIHMOJN NE KETE DREJTIM DHE JU UROJ SUKSES i persh.te gjith llapijanet kudo qe ndodhen

 


: 15.12.2004 ,
Ora 20:35:08

Posta e emem milaimi //treg//   : milaimi_b@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

emem milaimi //treg//  prej podujev kishte kėto mbresa
Mirdita me pak fjal jeni te mir ka mundesi edhe...por kshtu sai perket fotove ka pas skena edhe mat mira dialogu asht n nivel zgjedhjet jan pozitive kshtu qe nete ardhmen presim ma teper tungtung nga emem mili ju pershendes shum e mastepermi fshatin ti HERTICEN

 


: 14.12.2004 ,
Ora 05:52:51

Posta e besnik   : besnik_besniku@web.de

dhe [keine Homepage]

besnik  prej [Keine Ortsangabe] kishte kėto mbresa
ju lutem kush e nje vajze nga podujeva e cila quhet lidvane te me lajmerohet e kam njoftuar kur ka qene ne berlin te gjermanise desheroje te kontaktoje perseri

 


: 14.12.2004 ,
Ora 03:19:11

Posta e Ahmeti   : ahmet_lahu@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

Ahmeti  prej Gllamniku kishte kėto mbresa
Ju pershendes juve te gjitheve LLapijan dhe ndihem me te vertet shum krenare qe jam Llapian
dhe ju dua shum shum

 


: 13.12.2004 ,
Ora 23:32:27

Posta e llapjani72   : llapiani72@hotmail.com

dhe [keine Homepage]

llapjani72  prej Llapit kishte kėto mbresa
pershendetje te perzemerta nga gjer...te gjith lapjanve

 


: 13.12.2004 ,
Ora 09:13:55

Posta e Nuria   : ddd@Yahoo.com

dhe [keine Homepage]

Nuria  prej Peja kishte kėto mbresa
Krejtė shqiptarėt janė tė mirė,krenohem,jamė e knaqur,pas tėrė atyre zėnkave,mos-pėrputhjeve dhe tė paraqitjeve jo tė mira,individuale,qė jamė pas-ardhėse e SHQIPTARE.Ju pėrshendesė me kėnaqėsi...Nuria

 


Fleta e kaluar Vorherige Seite | Nächste Seite Fleta e ardhshme
Fleta e 5 Gjithėsej gjinden 990 Shkrime nė 20 Fletė
 
[ Shkruaj nė Libėr ]